przyjechać na zgrupowanie kadry

Czy dziennikarze piszą prawidłowo „przyjechał na kadrę”? Coraz więcej widzę takich sformułowań. Wydaje mi się, że prawidłowo powinno być „przyjechał na zgrupowanie kadry”.

Szanowna Pani,

o tego rodzaju konstrukcjach pisaliśmy już w naszej Poradni kilkakrotnie. Są to swoiste, kolokwialne skróty składniowo-frazeologiczne, w których przyimek na jest łączony bezpośrednio z rzeczownikami nienazywającymi wydarzeń, imprez itp., por. np. *pójść na kino plenerowe (wzorcowo: pójść na seans kina plenerowego), *być na komisji (wzorcowo: być na posiedzeniu komisji) czy wyjść z zarządu (wzorcowo: wyjść z posiedzenia zarządu). Dziennikarzy sportowych we wszystkich wystąpieniach medialnych – czy to w postaci artykułu prasowego, czy też wypowiedzi do kamery – obowiązuje norma wzorcowa. A zatem jedyna poprawna na tym poziomie normy konstrukcja to: przyjechać na zgrupowanie kadry. O tym, że jakiś piłkarz przyjechał na kadrę, mogą napisać w prywatnym SMS-ie do kolegi.

Łączę pozdrowienia

Adam Wolański