panie mecenasie, pani mecenas

Dzień dobry,

czy w rozmowie w ramach porady trzeba zwracać się do radcy prawnego per „panie mecenasie”? Czy samo „pan” to jakby okazywanie braku szacunku?

Pozdrawiam

Magda

Etykieta językowa nakazuje, by w sytuacjach oficjalnych odpowiednio tytułować rozmówcę, szczególnie na początku interakcji. W odniesieniu do radcy prawnego w mowie posługujemy się formami: panie mecenasie, pani mecenas, rzadziej: panie radco, pani radco. Forma panie mecenasie w porównaniu z formą panie radco jest bardziej elegancka, niektóre osoby w tym środowisku tylko ją uważają za dopuszczalną.

Adam Wolański