pas

Witam! Proszę o wyjaśnienie, jaka jest etymologia słowa pas (zdrobnienie: pasek – jak od spodni).
Dziękuję,
Ryszard
Rzeczownik pas jest rodzimego, prasłowiańskiego pochodzenia; jego pierwotna postać to pojas (zachowana m.in. w rosyjskim). Etymologicznie są z nim spokrewnione m.in. czasowniki: pasać, odpasać, opasać, przepasać, przypasać, rozpasać, pasować (na rycerza), też za pasy (chodzić), a stąd: zapasy i zapaśnik. Od rzeczownika pasek powstały natomiast: paskarz, a dalej paskarski, paskarstwo (pod wpływem niem. Schieber).
Serdecznie Pana pozdrawiam
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski