piaskiem w oczy

Bardzo proszę o wyjaśnienie pochodzenia zwrotu sypać komuś piaskiem w oczy. Dziękuję.
Sądzę, że ogromna liczba ustabilizowanych połączeń wyrazowych, sugestywnych powiedzeń bierze swój początek z doświadczeń życiowych. Jest rzeczą oczywistą, że jeżeli ktoś osiadł na piasku (na mieliźnie), to miał pecha, a jeśli budował na piasku, to nie była to trwała budowla. Gdy ktoś mówi, że pływa po piasku, to kłamie w oczywisty sposób, ponieważ jest to rzecz niemożliwa. W piasku chętnie bawią się dzieci (lub dorośli, którzy czują się dziećmi), piasek sypany w oczy towarzysza zabawy sprawia, że on cierpi, jest zajęty usuwaniem zanieczyszczeń z oczu i dlatego łatwo go oszukać, wprowadzić w błąd, wmówić nieprawdę. Inną, „mokrą” wersją sypania piaskiem w oczy jest mydlenie oczu. Warto też pamiętać, że nasypać komu piasek na oczy znaczy ‘pochować go’, a ten, którego pochowano, gryzie piasek.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski