pijany jak bela

Panie Profesorze!
Czy prawdą jest, że powiedzenie pijany jak bela pochodzi od imienia węgierskiego króla Beli, który lubił intensywnie biesiadować z polskimi „bratankami”? Tak przynajmniej sugerował niedawno felieton w gazecie Metropol.
Pozostaję z szacunkiem – L.B.
Prof. Julian Krzyżanowski (Mądrej głowie dość dwie słowie) podaje inne wyjaśnienie, które za punkt wyjścia przyjmuje zwrot zataczać się jak bela. Otóż – tłumaczy on – ciężkiej beli materiału postawionej na krawędzi nie dało się przemieszczać inaczej niż półkolistym ruchem. Stąd zataczać się jak bela, przekształcone później na pijany jak bela.
Mirosław Bańko