pitolenie o Szopenie

 
pitolenie o Szopenie
17.04.2008
Witam!
Inreresuje mnie pochodzenie niezbyt eleganckiego związku frazeologicznego: pitolenie o Szopenie.
Dziękuję za odpowiedż i pozdrawiam!
Pitolić na instrumencie znaczy grać na nim brzydko i nieumiejętnie. Tak grać można np. na skrzypcach (których dźwięk słowo to naśladuje swą barwą), raczej nie na perkusji, ponieważ z pitoleniem kojarzy się nie tylko wysoki dźwięk, ale i jednostajny ruch. W Etymologicznym słowniku języka polskiego A. Bańkowskiego czytamy: „pitulić, pitolić gw. 'jebać', por. gw. (maz.) pitula vulva; niejasne (…)”.
Pitolić znaczy też mówić, ale mówienie nazywamy pitoleniem tylko wtedy, gdy odnosimy się do niego z dezaprobatą. Jeśli np. nie dowierzamy rozmówcy, możemy powiedzieć mu: „Stary, nie pitol!”.
Słowo to funkcjonuje wreszcie jako wykrzyknik – tylko w 1. osobie lp. czasu teraźniejszego – i znaczy tyle, co inne dosadne wykrzykniki, np. „Pieprzę” lub „Mam to gdzieś”.
Przypuszczam, że Szopen w przytoczonym przez Panią wyrażeniu znalazł się bez istotnej przyczyny, może dla rymu, dodatkowo wspartego skojarzeniem, że pitolić to grać, a grać to oczywiście Szopen.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!