planszetka

Skąd wzięło się słowo planszetka, używane czasami przez osoby związane z grami planszowymi do opisu małej planszy bądź karty postaci gracza?
Pewnie z francuskiego planchette, zdrobnienia od planche 'plansza'. Do formy francuskiej, przyswojonej, jak widać, fonetycznie, dodano polski sufiks zdrabniający -k-. W ten sposób doszło do zdublowania dwóch sufiksów o tej samej funkcji – francuskiego i polskiego.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski