podawać w wątpliwość

Szanowni Państwo,
interesuje mnie poprawna forma popularnego zwrotu. Który czasownik należy stosować w związku frazeologicznym:
podawać w wątpliwość
czy
poddawać w wątpliwość?
Z poważaniem
Czytelnik
Jedyna poprawna wersja interesującego Pana zwrotu to podawać w wątpliwość.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Droga Redakcjo,

    sformułowanie „podać w wątpliwość” wzbudziło we mnie czujność jak i wątpliwość po wypełnieniu testu językowego zamieszczonego na stronie onet.pl. Sprawdziłem w różnych słownikach i rzeczywiście stoi jak byk, że jest to jedyna poprawna forma. Konsternacja, próba zrozumienia i fiasko. Zastanowienie o co tu chodzi. Jeśli mówię „podaję w wątpliwość pańskie twierdzenie, że...” to tak naprawdę nie jestem przekonany, że jest ono słuszne. Może tak, może nie. A więc żądam sprawdzenia, czyli dokonania testu na tym twierdzeniu. Poddaję to twierdzenie testowi. No właśnie, poddaję obiekt moich dociekań czynności, co jest zgodne z definicją pojęcia poddawać. Wcale nie chcę podać twierdzenia do sądu, aby to on rozstrzygnął w majestacie prawa o jego prawdziwości. Sądy mają ważniejsze sprawy niż jakieś tam twierdzenie. Ja je chcę poddać testowi, doświadczeniu i wraz z zainteresowaną grupą sprawdzić na nasz użytek. Z powyższego w logiczny sposób wynika, że owo twierdzenie poddaję w wątpliwość. Czy w moim rozumowaniu jest jakiś błąd?

    Z poważaniem i nadzieją na wyjaśnienie

    Krzysztof Krawczyk