podium

Dzień dobry,

Czy zwrot „zdobyć podium” jest poprawny? Wydaje się, że można „zdobyć miejsce na podium” lub „zdobyć puchar”, jednak używany także bywa zwrot „zdobyć podium”.

Konstrukcje zdobyć podium i zająć podium w znaczeniu ‘zająć pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w jakiejś konkurencji sportowej’ stanowią błędne neofrazeologizmy. Powstały w wyniku kontaminacji („skrzyżowania”) takich związków wyrazowych, jak: zdobyć jakiś (złoty, srebrny, brązowy) medal, zająć któreś (pierwsze, drugie, trzecie) miejsce i stanąć na podium. Nie mają aprobaty normatywnej, są natomiast rozpowszechnione w uzusie, por. np.

  • Było kilka dobrych akcentów, chociaż do tej pory nie wiem, jak udało mi się *zdobyć podium na Imoli, to po prostu nie mieści mi się w głowie.
  • Mimo trudnego i słabego początku weekendu wyścigowego w Austrii, Ferrari udało się *zdobyć podium za sprawą Charlesa Leclerca.
  • Na torze brakowało nam tempa i nie mieliśmy tyle energii co Max i Jake przed nami, ale udało mi się powstrzymać pozostałych i *zdobyć podium.
  • Niejednokrotnie polskiej reprezentacji udało się *zająć podium w rywalizacji z drużynami z innych krajów.
  • Niestety nie udało się *zająć podium, ale było to bardzo ciekawe doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości.
  • Spodziewałam się, że uda nam się *zająć podium, ale pierwsze miejsce trochę mnie zaskoczyło.
Adam Wolański