podium

podium

14.04.2024
14.04.2024

Dzień dobry,

Czy zwrot „zdobyć podium” jest poprawny? Wydaje się, że można „zdobyć miejsce na podium” lub „zdobyć puchar”, jednak używany także bywa zwrot „zdobyć podium”.


Konstrukcje zdobyć podium i zająć podium w znaczeniu ‘zająć pierwsze, drugie lub trzecie miejsce w jakiejś konkurencji sportowej’ stanowią błędne neofrazeologizmy. Powstały w wyniku kontaminacji („skrzyżowania”) takich związków wyrazowych, jak: zdobyć jakiś (złoty, srebrny, brązowy) medal, zająć któreś (pierwsze, drugie, trzecie) miejsce i stanąć na podium. Nie mają aprobaty normatywnej, są natomiast rozpowszechnione w uzusie, por. np.

  • Było kilka dobrych akcentów, chociaż do tej pory nie wiem, jak udało mi się *zdobyć podium na Imoli, to po prostu nie mieści mi się w głowie.
  • Mimo trudnego i słabego początku weekendu wyścigowego w Austrii, Ferrari udało się *zdobyć podium za sprawą Charlesa Leclerca.
  • Na torze brakowało nam tempa i nie mieliśmy tyle energii co Max i Jake przed nami, ale udało mi się powstrzymać pozostałych i *zdobyć podium.
  • Niejednokrotnie polskiej reprezentacji udało się *zająć podium w rywalizacji z drużynami z innych krajów.
  • Niestety nie udało się *zająć podium, ale było to bardzo ciekawe doświadczenie, które na pewno zaowocuje w przyszłości.
  • Spodziewałam się, że uda nam się *zająć podium, ale pierwsze miejsce trochę mnie zaskoczyło.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego