polszczyzna piosenek hip-hopowych

 
polszczyzna piosenek hip-hopowych
6.01.2003
Dzień dobry.
Moje pytanie nie będzie dotyczyć problemu językowego. Chciałbym się dowiedzieć, co językoznawcy sądzą o hip-hopie, a ściślej – o jego języku? Moim zdaniem przerażające jest to, co hip-hop robi z językiem polskim. Co Pan na ten temat myśli?
Pozdrawiam.
Kultura hip-hop nie robi niczego przerażającego z językiem polskim. Polscy raperzy są na ogół lepiej wykształceni od swoich czarnoskórych rówieśników z Ameryki czy Unii Europejskiej. Dzięki edukacji język rodzimego hip-hopu nie stoi w sprzeczności z zasadami języka polskiego. Mało tego, nasi raperzy bardzo dbają o poprawność rymowania – pierwszą taką deklaracją był utwór Język polski grupy WYP3 (1996 r.). Dlatego język naszego hip-hopu ma mniej zapożyczeń. W przeciwieństwie do Niemców i Czechów potrafimy amerykańskim nazwom nadawać polskie odpowiedniki, a slang młodzieżowy kształtuje się pod wpływem lokalnej gwary (Warszawa, Poznań, Katowice).
Kontrowersje wzbudza natomiast przestawianie akcentów w zwrotkach, ortografia nazw (Warszafski deszcz, HWDP), a przede wszystkim sama pisownia wyrażenia hip-hop. O ile przestawianie akcentów czy nieortograficzna pisownia jest tylko żartem, to dyskusja o pisowni nazwy hip-hop wywołała wręcz wojnę na rodzimej scenie. Zainteresowanych odsyłam do mojej książki Historia kultury hip-hop w Polsce 1977–2002. Osobiście opowiadam się za pisownią z kreską bo hip i hop jako osobne słowa nie mają żadnego znaczenia ani w polskim, ani w angielskim języku.
Andrzej Buda

PS. Polecamy też artykuł W. Macha pt. „Słownictwo swoiste polskiej kultury hiphopowej”, opublikowany w Języku Polskim 2002, nr 3.
Red.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!