poukładać sobie coś w głowie

Szanowna Poradnio,

czy wyrażenie „poukładać sobie coś w głowie” (chodzi o jakieś przeżycia, wydarzenia, o przemyślenie wszystkiego) jest poprawne? Czy nie jest to np. kalka z angielskiego?

Z wyrazami szacunku

Czytelnik

Poukładać sobie (myśli, sprawy, wszystko itp.) w głowie jest połączeniem wyrazowym obecnym w polszczyźnie i poprawnym (znaleźć je można m.in. w Wielkim słowniku języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego), por. np.

  • Chciał się trochę przejść, ochłonąć, poukładać sobie wszystko w głowie.
  • Czasem naprawdę warto odciąć się od świata i poukładać sobie wszystko w głowie.
  • Fascynująca, budująca, godna polecenia dla ludzi, którzy pragną na nowo poukładać sobie myśli w głowie.
  • Karolina opisuje jak pomimo zdrowotnych trudności, zmaganiu się z zespołem Cushinga, operacji wycięcia nadnerczy, nieszczęśliwej miłości i pracy nieprzynoszącej spełnienia, odnalazła siebie na nowo, jak poukładała sobie w głowie i dzięki czemu teraz odnosi sukcesy, czuje radość i satysfakcję ze swojego życia prywatnego i zawodowego.
  • Rok temu zapisałam się na psychoterapię grupową (poważny, państwowy ośrodek), chciałam poukładać sobie myśli w głowie, uporządkować różne sprawy, wspomnienia.
  • W przypadku pacjentów chorych onkologiczne niezwykle ważne jest, jak poukładają sobie myśli w głowie.
  • Wyrzucenie z siebie emocji pozwala poukładać sobie myśli w głowie.
  • Zastanawiam się, czy nie wyprowadzić się z mieszkania, żeby poukładać sobie wszystko w głowie.

Nie można wykluczyć, że omawiana tu fraza stanowi neofrazeologizm powstały pod wpływem angielskiego put in mind. Najpewniej wpływ na powstanie nowego frazeologizmu miał też tradycyjny, polski związek wyrazowy odwołujący się do podobnych elementów leksykalnych: ktoś ma (dobrze) poukładane w głowie w znaczeniu ‘ktoś jest rozsądny’.

Adam Wolański