prędko

W mojej rodzinie jest osoba (wrocławianka 50+, korzenie: Wielkopolska i Podlasie), która – jeśli zapomni jakiegoś słowa – zwykła mawiać:

Jak to się prędko nazywa?

Wiem, że i niektórzy inni ludzie używają słowa „prędko” w podobnym kontekście. Interesuje mnie, czy to jest idiolekt, czy też element jakiejś gwary. Skąd to się wzięło?

Prawdę mówiąc, nie wiem, skąd się „bierze” wyraz prędko w takich sformułowaniach: „Jak to się prędko nazywa”. Moim zdaniem, nie jest to element gwarowy, raczej idiolektalny i – jak sądzę – jest to wtrącenie skróconej frazy powiedz mi prędko, czyli podpowiedz mi / podaj mi brakujący wyraz. Przysłówek prędko ma m.in. znaczenie ‘natychmiast, bezzwłocznie’, które motywowałoby takie jego „wtrącone” użycie w wypowiedzi potocznej (codziennej, nieoficjalnej).

Stanisław Dubisz