pręgi i prążki

Czy prążki to zdrobnione pręgi? W liczbie pojedynczej zdrobnieniem od pręga powinna być prążka, a prążek mógłby być zdrobnieniem wyrazu pręg, jednak nie używamy i nie notujemy ani słowa prążka, ani słowa pręg, które mogłyby być brakującymi elementami tej układanki. Jak więc doszło do takiej sytuacji, że wszystko gra, ale tylko w liczbie mnogiej?
Prążek jest zdrobnieniem od dawnego prąg lub pręg, i to zdrobnieniem regularnym, por. krąg / kręgkrążek. Jeśli chodzi o pręgę, to jest ona pokrewna dawnemu pręgowi, oba słowa pochodzą z tego samego prasłowiańskiego źródła.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski