próba czasu

Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy wyrażenia wytrzymać próbę czasu. Czy można użyć rzeczonego zwrotu w odniesieniu do przedmiotów, np. dokumentów, samochódów etc.?
Dziękuję za odpowiedź.
Próby czasu nie wytrzymują zwykle koncepcje, hipotezy, książki, filmy – w sumie wytwory czyjegoś intelektu, a nie przedmioty konkretne. Dlatego odniesienie tego zwrotu do dokumentów i samochodów wydaje mi się niedobrym pomysłem.
Mirosław Bańko, PWN