przejście dla pieszych

Dzień dobry,

jaka jest poprawna forma — przechodzić przejściem dla pieszych, po przejściu dla pieszych, na przejściu dla pieszych, przez przejście dla pieszych? Oczywiście chodzi o tzw. „zebrę” na ulicy.

Pozdrawiam

MP

Podstawowy schemat składniowy to: przechodzić przez przejście dla pieszych. W kontekście przekraczania jezdni przez pieszego w oznaczonym miejscu przyimki na, po oraz przez pojawiają się w następujących konstrukcjach: przechodzić na pasach przez jezdnię, przechodzić po pasach, przechodzić przez pasy i przechodzić przez zebrę.

Adam Wolański