przysłowia

Proszę o wyjaśnienie i zastosowanie w dialogu następujących powiedzeń: „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma’’ i „Miłe złego początki’’. Czy istnieje wydawnictwo wyjaśniające ww. powiedzenia (i inne), a nie tylko stwierdzające ich istnienie? Dziękuję za pomoc.
Marcin Błoszyk
Oba przysłowia zostały objaśnione w Uniwersalnym słowniku języka polskiego PWN. Sens pierwszego zawarto w zdaniu: „Ludzie często idealizują miejsca, sytuacje, w których nie mogą się znaleźć’’. Drugie ma w słowniku takie brzmienie jak w Wołach krnąbrnych Krasickiego: „Miłe złego początki, lecz koniec żałosny’’. W objaśnieniu redaktorzy napisali: „przestroga przed przykrymi następstwami złego lub lekkomyślnego postępowania’’.
W tekście (nie tylko w dialogu) przysłowie może być wplecione w inne zdanie, np. „Kalifornia okazała się dla nas zbyt gorąca. Jeszcze raz się przekonaliśmy, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. Może mieć skróconą formę, np. „Na razie wszystko idzie dobrze, ale mogą to być miłe złego początki’’. Może też stanowć osobne zdanie, jak w bajce Krasickiego:
Miłe złego początki, lecz koniec żałosny.
Nie chciały w jarzmie chodzić woły podczas wiosny,
W jesieni nie woziły zboża do stodoły,
W zimie chleba nie stało, zjadł gospodarz woły.

Maria Krajewska, WSz PWN