rajstopy

Chciałam zapytać o etymologię słowa rajstopy. Zetknęłam się kiedyś w zbiorze opowiadań napisanych (współcześnie) gwarą wileńską z opisem przygody pewnej pani, która kupiła parę rajstop w niewłaściwym rozmiarze, co zostało skomentowane: „Okazały za ciasne w raju”. Zastanawiam się czy był to po prostu żart „pseudoetymologiczny”, czy też miało to coś wspólnego z autentycznym pochodzeniem słowa. I jak ma się słowo rajstopy do jego odpowiednika rajtuzy ?
Rajtuzy pochodzą od niemieckiego Reithosen 'spodnie do jazdy konnej'. Rajstopy są niemiecko-polską hybrydą, powstałą prawdopodobnie w języku handlowców, którym opisowa nazwa rajtuzy ze stopami wydawała się za długa.
Mirosław Bańko, PWN