różności etymologiczne

Mam pytanko :) skąd pochodzi słowo: amfetamina, menel, profiler? Jaka jest etymologia tych słów? Proszę o szybką odpowiedź, gdyż potrzebuję tego do pracy :) Pozdrawiam.
Amfetamina – w języku polskim jest to wyraz zapożyczony z angielskiego amphetamine; jest to formacja o strukturze skrótowca, składa się z następujących elementów a(lpha) + m(etyl) + ph(enyl) + et(hyl) + amine, które informują o budowie chemicznej tej substancji.
Menel – wyraz niejasnego pochodzenia, być może zniekształcone zapożyczenie z franc. meneur, dawniej ‘przywódca stronnictwa ludowego albo robotniczego, demagog’ też ‘intrygant’; współcześnie ‘człowiek z marginesu’; por. występujące również w potocznej polszczyźnie manele ‘manatki’ – zapożyczenia z włos. maniglia (franc. manilce, niem. Manille).
Profiler – nie znam znaczenia tego słowa; struktura wyrazu dopuszcza interpretację: ‘ten (to), kto (co) profiluje; wykonuje profile’. Rzeczownik profil pochodzi z franc. profil (z włos. profilo).
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski