różności

1. Słowa: krawat i garnitur. Nie ma krawata czy krawatu, garnitura czy garnituru? Skłaniam sie do końcówki -a.

2. Czy dopuszczalne jest używanie wyrażenia patrzeć się na coś. W moim odczuciu jest to zdecydowanie niepoprawne. Uważam, że: patrzeć na coś – ale przyglądać się czemuś.

Z góry dziękuję.
ad 1. Nie mam krawata ani garnituru – raz z końcówką -a, za drugim razem z -u. Forma krawatu jest rzadsza, ale mieści się w normie. Natomiast garnitura to już wykolejenie językowe.
ad 2. Patrzeć się jest formą poprawną, choć nieco potoczną. Częściej, zwłaszcza w języku oficjalnym, powie się patrzeć.
Mirosław Bańko