różności

Proszę odpowiedzieć mi na 2 pytania:
1. Który zapis jest poprawny: umowa na czas nieokreślony, czy: umowa na czas nie określony?
2. Co to jest u niezgłoskotwórcze?
Pozdrawiam, Iwona Kopka.
ad 1. W świetle nowych zmian w ortografii godna polecenia jest umowa na czas nieokreślony.
ad 2. U niezgłoskotwórcze to głoska wymawiana dziś w miejscu litery ł, np. w słowie łapa. Nazywana jest w taki sposób, gdyż ma artykulację podobną do głoski u, ale w przeciwieństwie do niej nie jest ośrodkiem sylaby, czyli zgłoski.
Mirosław Bańko