ruch jak na…

Witam!
Chciałbym zapytać o etymologię sformułowania ruch jak w Paryżu na wsi? Spotkałem się także ze zwrotem ruch jak w Paryżu na wiosnę – podobnież odwołującego się do migracji ludności podczas Wiosny Ludów.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Sebastian
W Korpusie Języka Polskiego PWN jedyne powtarzające się powrównanie ze słowami ruch jak… to ruch jak na Marszałkowskiej, czasem uzupełniane słowami w godzinach szczytu. Zestawienie jak w Paryżu na wsi jest chyba ironiczne, skoro jego człony sobie przeczą. Z porównaniem ruch jak w Paryżu na wiosnę także się nie spotkałem, więc nie umiem powiedzieć, czy ma coś wspólnego z Wiosną Ludów (przypuszczam, że nie, tzn. że uzasadnienie jest wtórne).
Mirosław Bańko, PWN

    Wyrażenie „ruch jak w Paryżu na wsi” jest regionalizmem, podejrzewam pochodzącym z regionu Pałuki (na południe od Bydgoszczy). Tam znajduje się wieś Paryż, która mogła być przyczyną powstania powiedzenia. Moje wnioski wiążę z faktem, że moja mama pochodząca właśnie z Pałuk (mieszkająca m.in. w Żninie) używała tego powiedzenia. Od Żnina wspomniany Paryż dzieli tylko 15 kilometrów. Wskazanie „w Paryżu na wsi” ma odróżniać ten Paryż od stolicy Francji. Zresztą w okolicy znajduje się też Rzym, Szkocja, czy Wenecja.

    Daniel Jabłoński