ruski miesiąc

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź sprzed kilku tygodni w sprawie szkopa. Teraz bardzo proszę o wyjaśnienie, skąd wziął się ruski miesiąc czy też rzadziej używany ruski rok. Dlaczego ruski? Pozdrawiam.
WW
Nowa księga przysłów polskich pod red. J. Krzyżanowskiego objaśnia rzecz następująco: „Miesiące w kalendarzu juliańskim (ruskim) kończą się o 12 dni później, stąd urosło mniemanie ludowe, że ruski miesiąc jest dłuższy”.
Mirosław Bańko