samogłoski ciemne

Prosze o odpowiedz, co oznacza termin samogloski ciemne? Nie wiem, czy jest to termin jezykoznawczy, czy drukarski.
Samogłoski ciemne to zdecydowanie termin językoznawczy, choć nie stosowany w klasycznych opracowaniach fonetyki języka polskiego. W fonetyce artykulacyjnej nazywa się tak na przykład samogłoski o, u (ze względu na układ narządów mowy nazywane tylnymi) w przeciwieństwie do samogłosek jasnych (przednich), np. i, e (por. Encyklopedia językoznawstwa ogólnego, pod red. Kazimierza Polańskiego, wyd. 2, Ossolineum, Wrocław 1999, s. 511 i 512).
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków