siedmiomiejscowy lub 7-miejscowy

Dzień dobry,

jak zapisać poprawnie: siedmiomiejscowy, 7-miejscowy czy 7-mio miejscowy, czy też jeszcze inaczej, w odniesieniu oczywiście do samochodu. Spotkałam się z każdą przytoczoną wyżej pisownią.

Poprawne zapisy to: siedmiomiejscowy lub 7-miejscowy. Wybór określonego wariantu jest uzależniony od typu tekstu (np. w beletrystyce tylko: siedmiomiejscowy) oraz przyjętej dla danej publikacji konwencji zapisu elementów liczbowych bądź liczbowo-słownych. Przykładowo: jeśli w danym tekście liczebniki od zera do dziewięciu zapisujemy za pomocą cyfr, to również wyrazy złożone, których pierwszym członem jest liczebnik, powinniśmy zapisywać z użyciem cyfr, por. np. 7-miejscowy czy 7-latek. Jeśli jednak liczebniki te zapisujemy słownie, to i słowny zapis obowiązuje nas w przymiotnikach i rzeczownikach złożonych (por. siedmiomiejscowy, siedmiolatek).

Adam Wolański