skrzydlate słowa

Skrzydlate słowa to cytaty z dzieł, tytuły utworów, strzępy przemówień, powiedzonka osób publicznych… Skąd wzięło się określenie skrzydlate słowa? Czy skrzydlate słowa klasyfikujemy jako związki frazeologiczne, czy jest to jakaś odrębna jednostka należąca do frazeologii?
Termin skrzydlate słowa pochodzi od niemieckiego filologa Georga Büchmanna, który w roku 1864 wydał zbiór wyrażeń pt. Geflügelte Worte. Choć skrzydlate słowa interesują frazeologów, ci na ogół nie uważają ich za związki frazeologiczne. O cechach charakterystycznych skrzydlatych słów i ich miejscu w szeroko rozumianej frazeologii może poczytać Pani w Poradniku Językowym, nr 4, 1999, gdzie zamieszczono sprawozdanie z sesji naukowej poświęconej skrzydlatym słowom.
Mirosław Bańko, PWN