skutecznie uniemożliwić

Czy wyrażenie „skutecznie uniemożliwić” jest poprawne?

Tak, przywołany w pytaniu zwrot jest aprobowany (podobnie jak np. skutecznie udaremnić) i często w uzusie spotykany, por. np.

  • Chociaż lęk jest zjawiskiem naturalnym i powszechnym, kiedy wymyka się spod kontroli, potrafi skutecznie uniemożliwić nam realizację naszych celów.
  • Epidemia covid-19 skutecznie uniemożliwiła zwiedzanie wystawy „na żywo”, w związku z tym zdecydowaliśmy się przygotować wirtualną wersję ekspozycji.
  • Hałas otoczenia może skutecznie uniemożliwić odbywanie spotkań online i obsługę klienta.
  • Kilkanaście, a nawet kilka stopni może skutecznie uniemożliwić dostęp chociażby do budynków urzędów czy jednostek Policji.
  • Nadmiar trudnych przeżyć i związanych z nimi emocji może skutecznie uniemożliwić obiektywny przekaz.
  • Nagłe zachorowanie może skutecznie uniemożliwić realizację wakacyjnych planów, a w niektórych przypadkach stanowi również poważne zagrożenie dla zdrowia.
  • Nam udało się zobaczyć jedynie Tangkuban Perahu w okolicach Bandung, bo pogoda skutecznie uniemożliwiła nam podziwianie zachwycającego Bromo.
  • Policjant poza godzinami służby skutecznie uniemożliwił dalszą jazdę 56-latkowi, który w wydychanym powietrzu miał prawie 3 promile alkoholu.
  • Przyznaję, że atak ten skutecznie uniemożliwił mi przygotowanie się do obrad plenarnych w dniach 25-27 stycznia 2012 r.
  • Suma powyższych czynników skutecznie uniemożliwiła planowaną na I kw. 2018 emisję akcji, czego konsekwencją jest postępowanie sanacyjne.
  • W tych miesiącach owady i insekty, które próbują przedostać się do naszego wnętrza, mogą skutecznie uniemożliwić komfortowe przebywanie we wnętrzu.
  • Wiatr skutecznie uniemożliwił nam długi spacer, dlatego po wykonaniu potrzebnych do tego wpisu zdjęć, schowaliśmy się we włoskiej restauracji.
  • Zazwyczaj ich celem jest ułatwienie dokonywania zmian zamawiającemu, ale w połączeniu z przeniesieniem na niego praw majątkowych takie postanowienia mogą skutecznie uniemożliwić korzystanie ze (zmienionego) utworu autorowi.

Uczynienie czegoś niemożliwym może być czasami nieskuteczne, por. np.

  • Jest nim kard. Angelo Sodano, watykański sekretarz stanu – ten sam kardynał Sodano, który próbował, choć nieskutecznie, uniemożliwić papieżowi przybycie do Fatimy żeby beatyfikować Hiacyntę i Franciszka.
  • Przypadkowy przechodzień, Leon Miernicki, który także był pod wpływem alkoholu, próbował nieskutecznie uniemożliwić milicjantowi zatrzymanie Hajduka.
Adam Wolański