słowa jednoliterowe na końcu wiersza

 
słowa jednoliterowe na końcu wiersza
16.02.2003
Jednoliterowe spójniki i przyimki jak: i, w, u, a, z, o oraz do, przy, nad, pod itd. czy mogą pozostawać na końcu wiersza w tekście, czy należy je przynieść do nowego wiersza?
Pozostawienie jednoliterowych słów na końcu wiersza nie jest błędem ortograficznym, ale dobry redaktor takich sytuacji unika. Wymagania wobec słów dłuższych są łagodniejsze. Wiele zresztą zależy od szerokości łamu: w wąskim składzie, np. w encyklopedii czy słowniku, trudno niekiedy uniknąć „brzydkiego” łamania wierszy, zwłaszcza że dobrze zbudowany akapit musi spełniać kilka warunków jednocześnie (np. odstępy w różnych wierszach muszą być podobnej wielkości, a ostatni wiersz nie pozowinien być ani za krótki, ani za długi).
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!