spółdzielnia

Chciałam dowiedzieć się, jaki jest źródłosłów słowa społdzielnia.
Dziękuję z góry,
Marta
Spółdzielnia to przedsiębiorstwo lub organizacja samorządowa, grupująca ludzi, którzy należą do niej dobrowolnie, uczestniczą w kosztach jej działalności i czerpią z niej zyski, czyli (w)spółdziałają ze sobą. Spółdzielnia jest wyrazem nowym, utworzonym w XX w. od czasownika spółdziałać (obecnie współdziałać), czyli ‘współpracować’. Wcześniej w podobnym znaczeniu występowała (w)spólnota, (w)spólność, spółka, później te wyrazy się zróżnicowały.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski