status wyrobu medycznego

Szanowni Państwo,

dla mojego klienta z branży e-commerce chcę stworzyć kategorię produktów zawierającą poduszki ortopedyczne. Klient twierdzi, że kategoria powinna nosić nazwę: „Poduszki o statusie medycznym”. Jednak takie sformułowanie wydaje mi się (czy podświadomie?) niepoprawne językowo.

Czy można napisać: „poduszka o statusie medycznym”? A może raczej: „poduszka o statusie WYROBU medycznego”? Czy przedmiot może mieć „status medyczny”?

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Michał Gawlik

Jedyna poprawna konstrukcja to: poduszka o statusie wyrobu medycznego. Rzeczownik status w znaczeniu ‘oficjalnie uznany stan prawny kogoś lub czegoś i związane z nim prawa lub przywileje’ łączy się wyłącznie z rzeczownikiem w dopełniaczu, por. np. status miasta wojewódzkiego, uniwersytetu, uzdrowiska; absolwenta, wdowy. Schemat składniowy: {status + JAKI}, por. np. status ekonomiczny, materialny, naukowy, polityczny, społeczny, zawodowy, dotyczy wyłącznie wyrazu status w znaczeniu ‘czyjaś pozycja w hierarchii społecznej lub zawodowej’. Oznacza to, że tego rodzaju frazy rzeczownikowo-przymiotnikowe odnosimy wyłącznie do osób. A zatem określenie status medyczny jako określenie poduszki będzie niepoprawne.

Adam Wolański