stoi jak byk

stoi jak byk
19.09.2007
19.09.2007
Witam,
chciałem się zapytać, skąd wzięło się powiedzenie, że coś jest napisane jak byk. Używa się go, gdy chce się wskazać, że coś w tekście jest jasne, napisane wyraźnie i w pełni zrozumiałe. Czy chodzi tu o alegorię do wielkości (byk jako zwierze duże jest widoczne i nie do przeoczenia)?
Chciałem się również zapytać, czy powiedzenie to jest poprawne gramatycznie – wszak byk nie może być napisany.
Spotykam się raczej z porównaniem coś stoi jak byk, np. „W rubryce: «Zawód» stało jak byk: «kelner»” (T. Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy).
Pochodzenie tego zwrotu nie jest mi znane. Domysł, że ma on związek z wielkością i siłą byka, jest oczywiście prawdopodobny, co więcej – znajduje potwierdzenie w innych, „byczych” porównaniach, np. chłop jak byk, mocny jak byk, silny jak byk, zdrowy jak byk (wszystkie obecne w Słowniku porównań, jaki miałem okazję opublikować w wydawnictwie PWN). Bez dokładniejszych badań nie można jednak wykluczyć wpływu języków obcych. Liczne porównania i inne związki frazeologiczne powtarzają się w wielu językach, co świadczy, po pierwsze, o wspólnocie elementarnych doświadczeń ludzi różnych kultur, a po drugie, o dawnych związkach kulturalnych różnych ludów i narodów.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego