stoi jak byk

Witam,
chciałem się zapytać, skąd wzięło się powiedzenie, że coś jest napisane jak byk. Używa się go, gdy chce się wskazać, że coś w tekście jest jasne, napisane wyraźnie i w pełni zrozumiałe. Czy chodzi tu o alegorię do wielkości (byk jako zwierze duże jest widoczne i nie do przeoczenia)?
Chciałem się również zapytać, czy powiedzenie to jest poprawne gramatycznie – wszak byk nie może być napisany.
Spotykam się raczej z porównaniem coś stoi jak byk, np. „W rubryce: «Zawód» stało jak byk: «kelner»” (T. Dołęga-Mostowicz, Kariera Nikodema Dyzmy).
Pochodzenie tego zwrotu nie jest mi znane. Domysł, że ma on związek z wielkością i siłą byka, jest oczywiście prawdopodobny, co więcej – znajduje potwierdzenie w innych, „byczych” porównaniach, np. chłop jak byk, mocny jak byk, silny jak byk, zdrowy jak byk (wszystkie obecne w Słowniku porównań, jaki miałem okazję opublikować w wydawnictwie PWN). Bez dokładniejszych badań nie można jednak wykluczyć wpływu języków obcych. Liczne porównania i inne związki frazeologiczne powtarzają się w wielu językach, co świadczy, po pierwsze, o wspólnocie elementarnych doświadczeń ludzi różnych kultur, a po drugie, o dawnych związkach kulturalnych różnych ludów i narodów.
Mirosław Bańko, PWN