strach ściska komuś żołądek

Czy można powiedzieć, że komuś – albo w kimśwnętrzności (żołądek) skręciły się ze strachu? Bo „przewracać się” powinny raczej ze zdenerwowania lub wzburzenia. A może to „ktoś skręca się ze strachu”? Jak prawidłowo opisać to nieprzyjemne uczucie w brzuchu?

Pozdrawiam.

To, że ktoś odczuwa nieprzyjemne skurcze żołądka pod wpływem strachu, można opisać za pomocą frazeologizmu: strach ściska komuś żołądek, por. np.

  • Choć strach ściskał mu żołądek, wyjął notes, w którym zapisał numer rejestracyjny wozu Mertona. (Ken McClure, Oko kruka, t. 5)
  • Pod Daemonem ugięły się nogi. Skulił się na ziemi, dysząc ciężko. Strach ściskał mu żołądek. (Anne Bishop, Córka krwawych)
  • Strach ściskał mu żołądek, serce paraliżował lęk, że może stracić Clarę. (Fernando J. Múñez, Kucharka z Castamar)
  • W późniejszym wywiadzie przyznał, że kiedy szedł ustawić piłkę, strach ściskał mu żołądek. (Matthew Syed, Metoda czarnej skrzynki)
  • Wiedziona strasznym podejrzeniem powoli cofała się w las, nie odrywając od nich wzroku, a strach ściskał jej żołądek. (Dorota Ostrowska, Gdzie diabeł nie może, t. 2)

Potocznym frazeologizmem: żołądek się komuś przewraca posługujemy się – jak słusznie zauważa korespondentka poradni – wówczas, gdy ktoś jest wzburzony, zirytowany z jakiegoś powodu.

Adam Wolański