strony poprawnościowe w Internecie

Dzień dobry!

Czy znają może Państwo stronę w Internecie (no właśnie, a ten wyraz z wielkiej?) poświęconą kryteriom poprawności językowej, czy kryteria to to samo, co zasady ortograficzne?

Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie!

Agnieszka K.

Swoją stronę ma Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN, zob. https://rjp.pan.pl. Istnieje też lista dyskusyjna na temat poprawności językowej, którą na stronach Gazety Wyborczej prowadzi red. Teresa Kruszona.

Słowo Internet pisze się wielką literą. Uzasadnienie można znaleźć w naszej Poradni, korzystając z okienka „znajdź słowa”.

Kryteria poprawności językowej to nie to samo, co zasady ortograficzne. Zasady pisowni mówią np.: „Nazwy własne pisz wielką literą”. Jedno z kryteriów poprawności językowej mówi zaś: „Pisz tak, jak piszą wykształceni ludzie”. Jak widać, kryteria poprawności językowej są ogólniejsze. Nie odnoszą się do konkretnych kwestii, lecz stanowią zbiór zasad pomocnych przy rozstrzyganiu różnych wątpliwości językowych.

Mirosław Bańko