system i zamek

Dzień dobry,
chciałabym zapytać, czy słowo system można rozpatrywać w tej samej kategorii wieloznaczności, w jakiej rozpatruje się np. słowo zamek.
Nie jest łatwo odpowiedzieć na takie pytanie. Wiadomo, że jedno ze znaczeń zamku ('urządzenie do zamykania czegoś') ma genezę prasłowiańską, podczas gdy drugie ('budowla obronna') zostało zapożyczone około roku 1500 z niemieckiego wyrazu Schloß, który wcześniej miał oba te znaczenia (zupełnie tak samo pięćset lat później z angielskiego mouse zapożyczyliśmy nowe znaczenie słowa mysz). Czy jednak wszystkie znaczenia słowa system pochodzą z tego samego źródła, czy z różnych źródeł, trudno powiedzieć bez szczegółowych studiów. Możliwe, że niektóre z nich wykształciły się pod jednoczesnym wpływem kilku języków.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski