szwajcar

Szanowni Państwo,
skąd w polszczyźnie wzięła się nazwa szwajcar (portier, odźwierny) i jakie ma ona powiązania z mieszkańcem Szwajcarii?
Łączę pozdrowienia
Odpowiem za pomocą dwóch cytatów:
„Z nm. Schweizer 'Szwajcar, mieszkaniec Szwajcarii; (…)' [,] od Schweiz 'Szwajcaria'. Od Szwajcarów zatrudnianych jako strażnicy od XVI w., przede wszystkim przez papieży” (W. Kopaliński, Słownik eponimów, czyli wyrazów odimiennych, PWN, 1996).
„Kto czuwa nad papieżem? Najpierw, rzecz jasna, sam Pan Bóg, a potem Päpstlichen Schweizergarde, potomkowie ostatnich szwajcarskich najemników w służbie zagranicznej – Gwardia Szwajcarska. Dokładnie od 500 lat” (Polityka, 2006).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
    „Szwajcarem w majątkach nazywano nadzorującego oborę i przerób mleka. W wielu gospodarstwach były serowarnie, robiono też masło i najmowali się do tego Szwajcarzy jeżdżący za chlebem (jak się do papieskiej gwardii nie załapali :)). Później, już w PGR-ach, nazywano szwajcarem brygadzistę oborowego\'\' (z blogu Piotra Adamczewskiego). Ja też pamiętam, że w przedwojennej Wielkopolsce szwajcarem nazywano oborowego.
    Proszę przyjąć, Panie Profesorze, wyrazy szacunku.
    Jerzy Masiakowski
    Dziękuję za wieści z naszego podwórka.
    MB