telefon komórkowy

Skąd i dlaczego używamy nazwy telefon komórkowy lub po prostu komórka, podczas gdy poza Polską wszyscy mówią MOBILE?
Nie jest prawdą, że nigdzie poza Polską nie używa się nazwy telefon komórkowy. Na przykład w angielskim funkcjonują trzy nazwy: mobile phone 'telefon przenośny' i cellular phone 'telefon komórkowy', a skrótem tej drugiej jest cellphone, co odpowiada polskiemu słowu komórka. Powody, dla których przenośne telefony są nazywane komórkowymi, mają związek z technologią telefonii komórkowej. Obszar, na którym ona działa, jest podzielony na małe pola (komórki), z których każde ma własną stację nadawczo-odbiorczą. Dzięki temu możemy się przemieszczać razem z telefonem i nie tracić kontaktu z rozmówcą, nie wiedząc nawet, że z jednej komórki przenieśliśmy się do drugiej.
Mirosław Bańko