udolny i nieudolny

Moje uszanowanie!

Chciałem zapytać o przymiotnik nieudolny. Jaki jest jego antonim? Nasuwa mi się udolny, ale czy kiedykolwiek istniało takie słowo? Jeśli tak, to w jakich okolicznościach wyszło z użycia?

Pozdrawiam

Istniało słowo udolny. W słowniku Doroszewskiego – od niedawna dostępnym w internecie pod adresem https://sjp.pwn.pl/doroszewski/udolny;5510490.html – zilustrowane dwoma cytatami, starszym – z drugiej połowy XIX w., nowszym – z połowy XX w. Bańkowski w słowniku etymologicznym datuje jego narodziny na drugą połowę XVII w.

Antonimem do nieudolny może być więc w zasadzie udolny, choć to słowo przestarzałe, nieobecne w nowszych słownikach. Wśród współczesnych wyrazów mamy zaś: umiejętny, wprawny, zręczny, choć te oczywiście mają bliższe antonimy w wyrazach nieumiejętny, niewprawny, niezręczny.

Nie tylko nieudolny nie występuje w dzisiejszej polszczyźnie bez nie-, ale także niedołężny, nieporadny i niezdarny.

Wszystkie te przykłady zaczerpnąłem z Wielkiego słownika wyrazów bliskoznacznych PWN, który nb. prawie w całości został wbudowany w internetową wersję Uniwersalnego SJP tego samego wydawcy.

Happy browsing! Szczęśliwego szperania!

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski