ulica Strąkowska

Szanowni Państwo,

już niedługo zamieszkam na ulicy Strąkowskiej (nie Strąkowej). Zachodzę w głowę, jaka jest etymologia tej nazwy. Nie pasuje mi ani strąk ani strąki. Najbliżej jest mi Strąkowo lub Strąkowa (nazwy potencjalnych miejscowości). W najbliższej okolicy mojego miasta ani śladu po takim miejscu. Ciekaw jestem, jakie są Państwa pomysły. Dziękuję.

Wojciech

Na genezę nazw miejscowych – a ulice są takimi mikrotoponimami – mają na ogół wpływ określone realia pozajęzykowe. Nazwy ulic są często urabiane od innych nazw miejscowych, do których prowadzi dana ulica. Równie często nazwa jest motywowana cechami terenu, przez który przechodzi dany szlak komunikacyjny. Kiedy nie dysponujemy tego rodzaju informacjami, trudno o jakąkolwiek jednoznaczną interpretację. Nie wiemy nawet, w jakiej miejscowości znajduje się przywołana w pytaniu ulica Strąkowska.

Wyszukiwarka Google – po wpisaniu w nią omawianej tu nazwy – pokazuje w licznych wynikach, że ulica Strąkowska znajduje się m.in. w Rybniku. W tym konkretnym wypadku nazwa ulicy została utworzona od nazwy części miasta Rybnik – Strąkowca (w mianowniku: Strąkowiec). Ulica przebiega w okolicach tej części miasta. Ustalenie, jaka jest motywacja nazwy Strąkowiec, wymagałoby dalszy badań. Strąkowiec jako nazwa pospolita ma dwa podstawowe znaczenia: 1) w botanice: ‘roślina okrytonasienna; bobowiec, strączkowiec’; 2) w zoologii: ‘gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych, szkodnik upraw bobu (strąkowiec bobowy)’.

Adam Wolański