urągać

Intryguje mnie etymologia słowa urągać, jego pierwotne znaczenie i to, czy jest to słowo złożone czy proste.
Czasownik urągać zawiera rdzeń -rąg- (← *rong), który występował w formach obocznych -rzęg-, -rzęż- (← *reng), por. rzęzić, rzężeć, także ros. rugat’sia. Pierwotne znaczenie rdzenia: otwierać (usta); czasownik urągać (się) to 1) naigrywać się, kpić; 2) wymyślać, złorzeczyć. Formacje pochodne: urągacz 'ten, kto urąga'; urągliwy 'skłonny do urągania'; urąg i urągowisko 'pośmiewisko, kpiny'.
Łączę pozdrowienia
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski