wilkołak

Proszę o wyjaśnienie etymologii nazwy wilkołak. Ostatnio w jednym z przekładów Roberta Stillera napotkałem na podobne słowo – bykołak. Zastanowiło mnie, czy jest to dowód kreatywności tłumacza, czy też wyraz ten ma również inne poświadczenia tekstowe. Jakie jest znaczenie morfemu łak?
Pierwszy człon wilkołaka jest zrozumiały, wskazuje na wilka. Drugi – podaję informację za słownikiem etymologicznym W. Borysia – pochodzi od prasłowiańskiego słowa dlaka o znaczeniu 'sierść'. Pierwotnym znaczeniem wilkołaka było więc '(człowiek) mający wilczą sierść'. Neologizm R. Stillera jest przykładem formacji analogicznej, o tyle sugestywnej, że bykołak przypomina wilkołaka nie tylko drugim członem złożenia, ale też spółgłoską zamykającą pierwszy człon.
Mirosław Bańko, PWN