wydarzenia najbliższych miesięcy

Szanowni Państwo, czy sformułowanie „najważniejsze wydarzenia najbliższych miesięcy” jest prawidłowe? Czy zawiera ono błąd logiczny i sugeruje, że wydarzenia „należą” do wspomnianych miesięcy i w ten sposób nie należy mówić?

Język naturalny nie jest językiem logiki formalnej. Dopuszcza wiele „nielogicznych” sformułowań, por. np. niedziela, sobota pracująca; dni pracujące. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie tego rodzaju wyrażenia czy zwroty są zgodne z normą językową.

Przywołane w pytaniu wyrażenie wydarzenia najbliższych miesięcy jest aprobowane. Rzeczownik wydarzenie może się łączyć w polszczyźnie nie tylko z przydawką przymiotną (por. np. wydarzenie (jakie?) artystyczne, kulturalne, literackie), lecz także przydawką dopełniaczową (por. np. wydarzenie (czego?) dnia, tygodnia, miesiąca, roku, sezonu itp.).

Adam Wolański