wygodne ubrania

Dzień dobry,

zauważyłam, że wiele marek używa tłumaczenia słowa cosy/cozy z ang. «przytulny», jako określenia części garderoby. Z definicji wynika, że jest to określenie zarezerwowane do przestrzeni lub atmosfery. Czy można powiedzieć przytulny sweter lub przytulne buty?

Pozdrawiam

Patrycja

Anglojęzyczne wyrażenie cosy clothes (amer. ang. cozy clothes) oznacza odzież, w której się można dobrze czuć, łączy bowiem w sobie cechy wygody i estetyki. Zazwyczaj określane są w ten sposób ubrania, które są miękkie, miłe w dotyku, ciepłe, noszą się wygodnie i pozwalają się nam czuć komfortowo. Do ubrań typu cozy zalicza się swetry, dresy, ciepłe skarpetki, koszulki nocne itp., w których czujemy się swobodnie.

W polskich tekstach poświęconych modzie i stylowi życia szerzy się neosemantyzm przytulny na określenie różnego rodzaju odzieży i obuwia. Wyrażenia typu: *przytulne ubrania, *przytulny sweter, *przytulne buty nie mogą być zaakceptowane ze względu na łączliwość przymiotnika przytulny w polszczyźnie. W naszym języku wyraz ten odnosi się przede wszystkim do nazw pomieszczeń, w których człowiekowi – ze względu na cechy tych miejsc – jest dobrze i miło przebywać, por. np. przytulny pokoik, pokój; przytulne wnętrze, gniazdko, mieszkanie, mieszkanko; przytulna kawiarenka, knajpka, sala. Wyjątkowo przytulna może być również atmosfera.

Polskim ekwiwalentem określenie cozy clothes powinno być wyrażenie wygodne ubrania. Jest ono również spotykane w uzusie, por. np.

  • Ciepłe i wygodne ubrania na jesień.
  • Eleganckie i wygodne ubrania na wiele okazji. Jesteśmy przekonani, że nawet najpiękniejsza kreacja nie jest warta Twojego dyskomfortu.
  • Jak wybrać wygodne ubrania dla dziecka?
  • Jestesmodna.pl to internetowy sklep z odzieżą damską, w którego ofercie znajdują się eleganckie, pełne klasy i wygodne ubrania damskie.
  • Rozejrzyj się u nas i wybierz wygodne ubrania, które na pewno nie obciążą również zbyt mocno Twojego portfela i wpłyną na lepsze samopoczucie w domowym zaciszu.
  • W swoim rytmie, czyli wygodne ubrania po domu.
  • Wygodne ubrania damskie, które będziesz nosić z przyjemnością podczas letnich spacerów.
  • Wygodne ubrania dla chłopców i dziewczynek.
  • Wygodne ubrania na spacer z psem. Koszulki, dresy, czapki to zestaw idealny na wypad z ukochanym psem.
  • Wygodne ubrania na weekendowe lenistwo – przegląd.

Przymiotnik wygodny powinniśmy stosować również do opisu poszczególnych rodzajów garderoby czy obuwia.

Adam Wolański