z cicha pęk

Z cicha pęk czy z cicha pękł? Skąd się wzięło w ogóle to powiedzenie?
Frazeologizm, o który Pan pyta, ma postać cicha pęk i znaczy obecnie 'nagle i niespodziewanie' oraz 'o kimś kto nieoczekiwanie ujawnia swoje zdanie, usposobienie'. Dawniej odnosił się tylko do człowieka sprytnego, przebiegłego, który – na pozór cichy – ujawniał złe zamiary. Komentarza wymaga wyraz pęk, zachowany tylko w tym frazeologizmie w znaczeniu pęknięcie. Dawniej mawiano też śmiać się do pęku, współcześnie: śmiać się do rozpuku, czyli inaczej: pękać ze śmiechu. Inne naczenie wyrazu pęk 'wiązka', np. pęk kluczy, przetrwało bez zmian.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski