z poważaniem a w głębokim poważaniu

Szanowni Państwo,

czy forma „z głębokim poważaniem” jest dopuszczalna? Mnie nasuwają się konotacje z wyrażeniem „w głębokim poważaniu”.

Z poważaniem

Adam

Formuła pożegnalna Z poważaniem jest stosowana w oficjalnej korespondencji – tradycyjnej i mailowej. Świadczy o urzędowym dystansie między korespondentami. Jest odczuwana jako wyrażająca niezbędne minimum grzeczności. Tradycyjnie nie była – i nie powinna być nadal – rozszerzana o żadne określenia przymiotnikowe, bo one z kolei zmniejszają dystans między nadawcą a odbiorcą korespondencji.

Skojarzenie z frazeologizmem o charakterze eufemistycznym mieć kogoś, coś w głębokim poważaniu w znaczeniu ‘lekceważyć kogoś, coś, nie liczyć się z kimś, z czymś’ jest jak najbardziej zasadne.

Adam Wolański