z ręką w nocniku

Chciałbym dowiedzieć się, jaka jest geneza powiedzenia obudzić się z ręką w nocniku. Proszę o poważne potraktowanie mojego pytania.
Z poważaniem,
Maciej Kowalczyk
Panie Macieju, „ręka w nocniku” jest zdaje się niezbyt stara, wywodzi się z lat międzywojennych. Wiele wskazuje, że zdanie „Obudziłem się z ręką w nocniku” (przyznać trzeba, że choć nieco nieprzyzwoite, to dobrze pomyślane i obrazowe) powstało w środowisku filmowców – nie wiadomo jednak, kto go użył po raz pierwszy.
Z poważaniem –
Jerzy Bralczyk