z samowarem do Tuły

Co oznacza frazeologizm „Nie jeździ się z samowarem do Tuły” i jakie jest jego pochodzenie?
Dziękuję za odpowiedź.
Tuła to miasto w Rosji, które słynęło (głównie w XIX w.) z produkcji samowarów. Zrozumiałe, że jeżdżenie tam z samowarem byłoby równie sensowne, jak wożenie drzewa do lasu. Frazeologizm ten oznacza wykonywanie czynności nonsensownej i niepotrzebnej, a przydaje się niestety często, bo – jak to ujął Jan Izydor Sztaudynger – „Nigdy nie braknie głuptasów noszących drzewo do lasu”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski