za jakiś okres

Szanowni Państwo!

Chciałbym spytać, czy poprawna jest forma „dane za+(tutaj miesiąc lub inny odcinek czasu)”. Np. w Polityce znalazłem takie zdanie: „Za czerwiec nie mamy jeszcze danych, ale wyraźnie widać, że od stycznia do maja tego roku na mydło Polacy przeznaczali już znacznie mniej niż rok wcześniej”.

Dane nie powinny być z czerwca albo w czerwcu? Sprawdziłem w wyszukiwarce PWN-u i widzę, że taka forma pojawiała się już co najmniej w latach dziewięćdziesiątych. Szczerze mówiąc, nie mam przeciw jej użyciu żadnego argumentu, jedynie odczucie, że nie jest ona poprawna, że jest jakaś taka nienaturalna.

Z poważaniem

wielki fan poradni

W stylu urzędowo-kancelaryjnym są dopuszczalne rozmaite kolokacje z wyrażeniem za jakiś okres, por. np. dane, sprawozdanie, wynagrodzenie, wyniki za jakiś okres; przypaść/przypadać, przysługiwać, rozliczyć; wypłacić/wypłacać; wyrównać; złożyć/składać, sporządzić za jakiś okres. Przyimek za stanowi wykładnik lokalizacji w czasie. Wskazuje, że to, o czym mowa, i co robi się regularnie w wiadomych odcinkach czasu, dotyczy okresu wskazanego w pozycji prawostronnej, zazwyczaj w formie rzeczownika lub frazy nominalnej oznaczającej konwencjonalny odcinek czasu.

Omawiane tu wyrażenie nie powinno być jednak nadużywane w innych stylach funkcjonalnych polszczyzny, w tym także w tekstach dziennikarsko-publicystycznych.

Adam Wolański