zaprosić w podróż (?)

Szanowna Poradnio!

Czy można kogoś zaprosić w podróż? Czy jest to niepoprawne wyrażenie?

Pozdrawiam

Mira

Czasownik zaprosić w znaczeniu ‘zaproponować komuś wzięcie udziału w czymś’ ma schemat składniowy: zaprosić + kogo + do czego. Na pewno poprawne będą zatem takie zwroty, jak: zaprosić kogoś do udziału w podróży lub kogoś do odbycia podróży. W podróż można natomiast np. kogoś zabrać lub z kimś wyruszyć albo też z kimś się wybrać lub się udać.

Konstrukcja zaprosić kogoś w podróż ma charakter neofrazeologizmu, w którym rzeczownik podróż użyty jest metaforycznie, por. np.

  • Chciałbym cię zaprosić w podróż w czasie.
  • Daj się zaprosić w podróż do głębi własnego stylu.
  • Daj się zaprosić w podróż do magicznego świata zmysłowych doznań!
  • Daj się zaprosić w podróż do siebie samej!
  • Daj się zaprosić w podróż po świecie Baumgart Kaffee i dołącz do społeczności prawdziwych pasjonatów kawy, herbaty i czekolady.
  • Daj się zaprosić w podróż po świecie piękna i harmonii.
  • Daj się zaprosić w podróż sentymentalną. Napisz swoje wspomnienie. Wyszukaj ulubione zdjęcia i wyślij do nas.
  • Pozwól się zaprosić w podróż do świata muzyki elektronicznej.
  • Pozwólcie się zaprosić w podróż w nieznane.

Zaprezentowany powyżej neofrazeologizm jest wzorowany na zwrocie zaprosić kogoś w gości, w goście. Nacechowany jest potocznością.

Adam Wolański