list do urzędu

 
list do urzędu
23.11.2011
Szanowni Eksperci,
w jaki sposób należy zaadresować list do urzędu, jeżeli chcemy, by trafił on do konkretnej osoby. Gdzie należy wpisać i w jaki sposób (Sz.P., W.P.?) imię i nazwisko adresata. Na przykład:
Urząd Marszałkowski
(Sz.P./W.P.)? Beata Nowak
ul. XY
00-300 Poznań
A może należy zastosować archaiczny chyba już zwrot: do rąk Pani...? A jeśli tak, to w którym miejscu (po adresie czy pomiędzy nazwą a ulicą)?
Dziękuję za wskazówki
Pozdrawiam
Tomasz
Listy kierowane do konkretnych osób zatrudnionych w instytucjach adresujemy, rozpoczynając od imienia i nazwiska adresata. Na przykład:
Sz. Pani
Beata Nowak
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
[ulica z numerem]
[Poznań z kodem pocztowym]
Archaicznego dziś wyrażenia Do rąk własnych nie stosuje się. Można natomiast po nazwisku podać nazwę jednostki organizacyjnej, w której zatrudniona jest adresatka.
Są firmy, które proszą o umieszczanie na kopercie nazwy jednostki organizacyjnej, np. Dział Obsługi Klienta, poniżej adresu. Wówczas imię i nazwisko adresatki można podać po nazwie tej jednostki.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

SŁOWO ROKU 2017

Uniwersytet Warszawski organizuje już po raz siódmy plebiscyt na najważniejsze słowo roku. Będziemy je wybierać wszyscy w głosowaniu internetowym, a niezależnie dokona wyboru ogólnopolska kapituła profesorów językoznawstwa. Ponieważ trudno przypomnieć sobie cały rok, poniżej zamieszczamy listę słów kluczowych kolejnych miesięcy mijającego roku. Można także zgłosić swoją propozycję słów – zgłoś


Które słowo okaże się najważniejsze w Polsce w roku 2017? To Państwo zdecydują.

Jeśli chcesz otrzymać bezpłatny e-book, potwierdź także poniższe zgody marketingowe.

10 najciekawszych obrazów świata

Wyślij

Zagłosuj na SŁOWO ROKU 2017 i odbierz darmowy e-book!