zostać się

zostać się
24.06.2004
24.06.2004
Witam serdecznie.
Bliska mi osoba notorycznie używa wyrażenia zostało się, np.: „Zostało się jeszcze trochę kawy” czy też „Marek został się jeszcze na basenie”. Czy jest to poprawne? Proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
Język zmienia się, ale nie na komendę, a my wychowujemy się w różnych środowiskach i różne formy (także językowe) przyjmujemy za swoje, stąd niekiedy różnice w zasobie słownictwa i poczuciu tego, co poprawne w języku ogólnym.
Słownik języka polskiego PWN w wersji z 1995 r. kwalifikuje użycia podobne do przytoczonych jako potoczne bądź przestarzałe. Podobnie problem ujmuje Inny słownik języka polskiego PWN. Wyrazy wychodzące z użycia są często odczuwane jako potoczne, ale nie ma powodu, by w omawianym przypadku mówić o niepoprawności. Tolerujmy możliwość zróżnicowania form wypowiedzi.
Czuję się zobowiązany do powiedzenia tutaj, że zostać się w znaczeniach 'zostać' (współtworzącym konstrukcje w stronie biernej) i 'stać się jakimś, kimś, czymś' nie jest poprawne. Mam na myśli użycia: „21 marca zawieszony został się ruch graniczny…” czt też „Y został się głównym udziałowcem firmy”.
Kłaniam (się) uniżenie
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego