różności fleksyjne

Dopełniacz: Centertelu czy Centertela, Polkomtelu czy Polkomtela (nierozwijane nazwy firm)? Wołacz: Ulo czy Ulu, Sylwio czy Sylwiu? Jakie zasady rządzą głoskami miękkimi i historycznie miękkimi? Dlaczego jest oboczność fotelu, fotela?
Pozdrawiam, Patrycja K.
1) Podane nazwy są skrótowcami, a te na mocy reguły powinny mieć końcówkę -u, w związku z tym: D. Centertelu, Polkomtelu. Formy Centertela, Polkomtela szerzą się w języku potocznym.
2) Ulo (rzadko Ulu), także Sylwio.
3) Wyrazy o tematach zakończonych na głoski miękkie i historycznie (funkcjonalnie) miękkie przybierają te same końcówki, np. w miejscowniku rzeczowników nijakich: daniedaniu, łożełożu (końcówka -u), ale piwopiwie (końcówka -e).
4) W ostatnim przykładzie (fotelu, fotela) nie występują oboczności w temacie fleksyjnym, można natomiast powiedzieć, że są to oboczne (czyli wariantywne) formy fleksyjne. Końcówkę dopełniaczową -u (w tym wyrazie rzadko występującą), mają najczęściej wyrazy obcego pochodzenia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski